Διεθνείς Εκπαιδευτικές Εκθέσεις

Ημερίδες Ενημέρωσης «Σπουδές στην Κύπρο» 2017
Αλεξανδρούπολη: Δευτέρα, 3 Ιουλίου, Ξενοδοχείο "Αστήρ Εγνατία"
Καβάλα: Τετάρτη, 5 Ιουλίου, Ξενοδοχείο "Galaxy"

Η Διεύθυνση Ανώτερης και Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, μαζί με επτά (7) Πανεπιστήμια της Κύπρου, διοργανώνει σε Αλεξανδρούπολη και Καβάλα Ημερίδες Ενημέρωσης «Σπουδές στην Κύπρο» με στόχο την ενημέρωση για την πανεπιστημιακή ζωή στην Κύπρο, λαμβάνοντας υπόψη το ενδιαφέρον των ελλαδιτών για τις ευκαιρίες φοίτησης στην Κύπρο. Θα γίνεται ενημέρωση και διανομή υλικού σχετικά με την ανώτερη εκπαίδευση, τα πανεπιστήμια, τις μορφές φοιτητικής και οικονομικής στήριξης και τη φοιτητική ζωή γενικότερα στην Κύπρο.

• Αλεξανδρούπολη: Δευτέρα, 3 Ιουλίου, Ξενοδοχείο Αστήρ Εγνατία
  • Καβάλα: Τετάρτη, 5 Ιουλίου, Ξενοδοχείο Galaxy

Οι Ημερίδες θα είναι ανοικτές για το κοινό από τις 5 το απόγευμα έως τις 9 το βράδυ.

Συνήθεις Ερωτήσεις
  • Ποιος ο στόχος των Ημερίδων Ενημέρωσης «Σπουδές στην Κύπρο»;
  • Οι Ημερίδες θα είναι ανοικτές για το κοινό και απευθύνονται σε μαθητές, φοιτητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και σύμβουλους επαγγελματικού προσανατολισμού για ενημέρωση για την τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Κύπρο. Είναι μια ευκαιρία για να γνωρίσουν από κοντά τα Πανεπιστήμια της Κύπρου.

• Πόσα πανεπιστήμια λειτουργούν στην Κύπρο;
  • Η Κυπριακή Δημοκρατία παρέχει ένα σύγχρονο πλαίσιο λειτουργίας τριών (3) δημόσιων και πέντε (5) ιδιωτικών πανεπιστημίων, καθώς επίσης ενός σημαντικού αριθμού δημόσιων και ιδιωτικών σχολών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού
    Διεύθυνση Ανώτερης και Ανώτατης Εκπαίδευσης
    Δημόσια Πανεπιστήμια
    Πανεπιστήμιο Κύπρου
    Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου
    Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
    Ιδιωτικά Πανεπιστήμια
    Πανεπιστήμιο Frederick
    Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
    Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
    Πανεπιστήμιο Νεάπολις
    Πανεπιστήμιο UCLan
    Δημόσιες και Ιδιωτικές Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης
    Δημόσιες Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης
    Ιδιωτικές Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

• Πού και πότε έχουν προγραμματιστεί οι επόμενες Ημερίδες Ενημέρωσης στην Ελλάδα;

• Αλεξανδρούπολη: Δευτέρα, 3 Ιουλίου, Ξενοδοχείο Αστήρ Εγνατία
    • Καβάλα: Τετάρτη, 5 Ιουλίου, Ξενοδοχείο Galaxy

(από τις 5 το απόγευμα έως τις 9 το βράδυ)

• Πόσοι Ελλαδίτες φοιτητές σπουδάζουν στην Κύπρο;
  • Στα πανεπιστήμια της Κύπρου φοιτούν περίπου 7000 ελλαδίτες φοιτητές.

• Γιατί σπουδές στην Κύπρο;
    • Σπουδές στο πρότυπο ευρωπαϊκών και διεθνών προδιαγραφών
    • Ποικιλία προγραμμάτων σπουδών και ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης
    • Yψηλό επίπεδο ποιότητας - Διεθνής αναγνώριση
    • Προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης
    • Ιδανικό περιβάλλον για να επενδύσει κάποιος στις σπουδές του
    • Προγράμματα υποτροφιών και οικονομικής στήριξης - Προσιτό κόστος

• Ποια τα οφέλη για τους ελλαδίτες φοιτητές;
    • Οι σπουδές στην Κύπρο αποτελούν ευκαιρία για τους ελλαδίτες φοιτητές να ζήσουν μακριά από το σπίτι τους τη φοιτητική ζωή και τις εμπειρίες που αυτή προσφέρει σε ένα ασφαλές περιβάλλον που μοιράζεται πολλά κοινά χαρακτηριστικά με την Ελλάδα και που έχει φτιαχτεί για να τους βοηθήσει να επιτύχουν τους ακαδημαϊκούς τους στόχους.
    • Σημαντική είναι η προσφορά υποτροφιών από την Κυπριακή Δημοκρατία στους αριστεύσαντες φοιτητές που θα εξασφαλίσουν θέση στα δύο δημόσια πανεπιστήμια μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων. Παράλληλα, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια προσφέρουν έναν εύρος υποτροφιών και παροχών οικονομικής στήριξης στοχευμένα προς ελλαδίτες φοιτητές.

• Ποιες οι διαδικασίες εισδοχής*;
  • Προπτυχιακές σπουδές
    • Δημόσια Πανεπιστήμια: Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου μέσω παγκυπρίων εξετάσεων (για Κύπριους) και πανελλαδικών εξετάσεων (για Ελλαδίτες), εκτός του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου όπου η εισδοχή σε προπτυχιακό πρόγραμμα γίνεται κατόπιν ηλεκτρονικής αίτησης και εφόσον πληρούνται οι ελάχιστες προϋποθέσεις εισδοχής (βλ. απολυτήριο λυκείου).
    • Ιδιωτικά Πανεπιστήμια: Απολυτήριο αναγνωρισμένου εκπαιδευτικού ιδρύματος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή ισότιμο προσόν

Μεταπτυχιακές σπουδές
    • Πτυχίο πανεπιστημίου ή αναγνωρισμένο ισοδύναμο προσόν
    *Ορισμένα προγράμματα σπουδών απαιτούν πρόσθετα προσόντα.

Πανελλαδικές εξετάσεις
    Οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων μπορούν να διεκδικήσουν θέση στα δύο δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Η διαδικασία υποβολής της αίτησης διαφέρει από την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου, αφού οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν την ειδική αίτηση εισδοχής απευθείας στα πανεπιστήμια. Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται δημοσιευμένες στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.

Οι εκπρόσωποι των πανεπιστημίων στις ημερίδες ενημέρωσης είναι πρόθυμοι να απαντήσουν σε όλα τα ερωτήματα των επισκεπτών.

• Τυγχάνουν αναγνώρισης τα πανεπιστήμια της Κύπρου στην Ελλάδα;
    • Τα κυπριακά πανεπιστήμια αναγνωρίζονται από την Κυπριακή Δημοκρατία, τα Ευρωπαϊκά Κράτη, συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας, αλλά και διεθνώς.
    • Όλοι οι φοιτητές που προτίθενται να σπουδάσουν στο εξωτερικό θα πρέπει να ενημερώνονται από τα αρμόδια σώματα της χώρας τους σε σχέση με την αναγνώριση τίτλων σπουδών ξένων πανεπιστημίων είτε σε ακαδημαϊκό επίπεδο (που στην περίπτωση της Ελλάδας είναι ο ΔΟΑΤΑΠ), είτε σε επαγγελματικό επίπεδο.

Δελτίο Τύπου
Αφίσα - Πρόσκληση
Προηγούμενες δραστηριότητες
Tρίπτυχο "Σπουδές στην Κύπρο"